Archiwa

Kategorie

8 czerwca 2023

Okolice Miasta Piła

Opisy i galerie zdjęć miejscowości

Krępsko

Wieś Krępsko położona jest na trasie Piła – Koszalin w odległości 15 km od Piły jadąc drogą krajową Nr11. Powiat Piła , Gmina Szydłowo . Krępsko znane jest w okolicy, jako znakomita baza wypadowa na szlaki turystyczne – wodne i leśne. Tuż za wsią rozciąga się dolina Rurzycy , wspaniały leśny teren, pełen malowniczych wąwozów i jarów. Obecnie Krępsko liczy sobie 292 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Krępsku pochodzi z 1590 roku, wtedy wieś nosiła nazwę “Krempa”.W XVIII i XIX wieku jako pierwszy zakład we wsi była kuźnia lemieszowa .

We wsi istnieje Gospodarstwo Agroturystyczne”Agricola” ze stawami hodowlanymi ryb. W okresie wiosenno-jesiennym jest pełno turystów, a jesienią grzybiarzy, gdyż okoliczne lasy słyną z bogactwa grzybów. Jest jeszcze prywatny dom noclegowy. Od tamtego czasu stał się siedzibą Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który swoją działalnością obejmował kiedyś teren całego byłego województwa pilskiego.

We wsi zachowało się też kilka chałup szachulcowych . W ostatnich latach Krępsko zmieniło swój wygląd.Wyładniały stare budynki i ich otoczenie, pojawiło się sporo nowych. Miejscowość stała się atrakcyjna dla mieszkańców Piły, którzy wykupują tu działki budowlane. W Zakładzie Przerobu Surowców Mineralnych “Minerał” przerabiane są surowce mineralne. Od 2008 roku działa tu Wiejski Ośrodek Edukacji , powstały przy przedsiębiorstwie “Agricola” prowadzące gospodarstwo ekologiczne.